Úgy fent, mint lent

2019\06\20

Miről olvasnál szívesen?

Illetve miről írjak neked?

Könyvtár, Ég, Madarak, Misztikus, Felhők, SunEzt szeretném kérdezni tőletek, hogy miről olvasnátok a legszívesebben? Szeretnék erről szavazást indítani. Van pár téma, ami most igencsak foglalkoztat, eszerint szeretném eldönteni, hogy mivel folytassam a blogot, hogy mire szavaztok legtöbben.

Amúgy ez az írás, tökre hatékonnyá teszi az életemet. Erre jöttem rá, hogy így ikres anyukaként az írás meg az elmélkedés az egyértelműen nemhogy nem vesz el a napomból, hanem hozzáad. Fontos, hogy letisztázzam magamban, hogy ki is vagyok, meg hogyan érdemes viszonyuljak Gáborhoz és  a gyerekekhez.

A dackorszakot alig várom.  A gyerekek zsenik ebben, hogyan mutassanak rá a felnőttek egyoldalúságaira, vagy szűk látókörére. Ha egy felnőtt kritizál, az az esetek 99,99 % százalékában, inkább róla szól mint rólam. Nem vagyok egy Sigmund Freud, de erre azért nekem is sikerült rájönnöm. Viszont a gyerekeknek még őszintén mondják el, hogy szerintük most mi történt.

Most nem is ez volt a lényeg, hanem ez milyen témák közül tudsz választani.


Nem biztos hogy mindenről fogok írni. Meg egy egy témáról is lassan írok. de azért mindenképpen nagyon kíváncsian várom mi a véleményetek. Akkor jó szavazást!

Ha mobilról nézed akkor úgy tűnik nem látszik a szavazás valamiért, úgyhogy leírom a témákat, és kommentben írhatsz róla, hogy melyik érdekelne téged.

  1. Hold gyermeke élménybeszámoló: milyen számomra az anyaság?
  2. A gyerekek első Galgás találkozója
  3. Milyen a házasságunk Gáborral?
  4. Nevelés
  5. Miért félünk a pszichológusoktól?
  6. Milyen volt a terhességem?
  7. Mi az általános véleményem a házasságról?
  8. Milyen volt 2 hónapig kórházban lennem terhesen?
  9. Mi a véleményem a válásról?
  10. Miért félünk az énekléstől?
  11. Vezettem önbizalom naplót
  12. Elmélkedő Rózsafüzér
  13. Milyen volt a terhesség végén a Jézus Szíve templomba járni?
  14. Hogyan élem meg, hogy 29 éves vagyok?
  15. Tanulom magam csatorna
  16. Sikerre hangolva csatorna
  17. Hullám(Welle) elmélkedés- egy film az autokráciáról

 

szavazás

2019\06\19

Egy vándorcirkusz potyautasa

Elmélkedés a "Vizet az elefántnak" című filmről

Az egyik vasárnap néztük Gáborral ezt a filmet. Aminek ez a címe: Vizet az elefántnak. Ezen gondolkoztam, miről szól ez a film. Erre jutottam, hogy a cirkuszról. Vagyis egy társulat mindennapjairól. 

Mit jelent a cirkusz?

Az etimológiai szótár szerint két jelentése van: Az egyik, amikor egy kör alakú sátorban mutatványokat adnak elő
A másik amikor valaki balhézik. Végül is abból a szempontból ugyanazt jelenti mindkét értelemben, hogy a középpontba kerülés a lényege. 
Amire még az elmélkedés közben rájöttem, hogy németül a Zirkel körzőt jelent. Szóval a lényeg a kör, és az, hogy ki van a közepén. 

Kenyeret és cirkuszt

Az ókori Rómában jutottak arra a felismerésre, hogy ha a népet szórakoztatják, akkor nem fog a hatalom ellen fordulni. Van ilyen közmondás ugye, hogy "Kenyeret és cirkuszt"
Képtalálat a következőre: „gladiátor”
Nem akarok politizálni, mert annyira nem érdekel a politika. Csak szerintem így van, hogy ezt azóta is alkalmazzák a különböző vezetők, hogy elterelik a szórakoztató iparral az emberek figyelmét. Az ilyen műsorokkal,mint a Feleségek luxus kivitelben
Ez a lényeg, hogy az emberek a valódi fontos kérdések helyett az ilyen műsorokkal foglalkozzanak. Tehát mű dolgokkal az igaziak helyett. Ennyi lehet pont elég volt az eszme futtatásomnak ebből a részéből. 

Miről szól a "Vizet az elefántnak"?


Visszakanyarodok arra, amiről eredetileg írni akartam. Mi a cselekménye a filmnek? Van egy lengyel fiú, Jakob Jankowsky (Robert Pattinson). Őt kihívják az állatorvosi államvizsgájáról, hogy elmondják neki, meghaltak a szülei. 
Minthogy nincs semmije és senkije már, világgá megy, hogy szerencsét próbáljon. Amint ment  a vonatsíneken, jött egy vonat. Ami elől először nyilván elugrott, aztán felszállt rá potyautasként. 
Ezen a vonaton egy vándorcirkusz utazott. Felfogadták a cirkusz állatorvosának. Vagyis legelőször ezt mondták viccből, hogy neki kell majd vizet hordania az elefántnak. Innen van a film címe. 
E vándorcirkusznak a fő műsorszáma egy fehér és fekete lovas produkció volt. Ám Jakob felismerte, hogy gyógyíthatatlan a fehér ló. És kegyelemből lelőtte. Ezért a tettéért a cirkusz igazgatója August (Christoph Waltz) először ki akarta dobatni a vonatból, ami bevett gyakorlatnak számított náluk. Csak rájött, hogy jól jöhet még egy állatorvos nekik. 
Augustnak támad egy ötlete, hogy mi lehetne az új főattrakció és vesz egy elefántot. Az elefántot Rosie-nak hívják és Jakob lesz az idomára. 
Ami még a filmnek az egyik, ha nem a legfontosabb cselekményszála, hogy August felesége Marlena(Reese Witherspoon)és Jakob egymásba szeretnek. Ha kíváncsi vagy, hogy August mi szól ehhez, akkor érdemes megnézned a filmet...


Illúzió vs valóság

Ami fontos tanulsága volt számomra a filmnek: ehelyett a külsőségek, meg látszat tökéletesség helyett továbbra is érdemesebb azzal foglalkozzak, hogy egyre jobban azonosuljak a valódi önmagammal. Végül is ez már korábban is sántított ez a hozzáállás, hogy ezt sulykolták belém: mindegy mit érzek, meg milyen vagyok valójában, az a lényeg, hogy tökéletesnek mutatkozzak. 
Ez végül is nem tanács csak úgy szólok, ha neked is kísértést jelentett ez a kívül mosolygok belül sírok hozzáállás, akkor érdemesebb a valódi fejlődésre koncentrálnod, ahelyett, hogy valami életidegen álarcot tarts magad elé. 
Ez egy érdekes belső kérdés lehet számodra is: Mi a fontosabb : tökéletesnek mutasd az életed másoknak, vagy hogy ténylegesen egyre jobb legyen az életed? 
Ez nem ilyen szidás vagy kritika, csak egy észrevétel, hogy kevésbé ciki most megválaszolnunk magunknak ezt a kérdést, mint mondjuk 20-30-40 év múlva.

Maszk, Karnevál, Jelmez, Fél, Velence

film elmélkedés

2019\06\09

Iker fiaink: Gabi és Árpi 2.rész

Kezdeti nehézségek

 

image.jpegimage.jpeg

 

A kezdetek

Folytatom a gyerekek bemutatását. Az előző bejegyzésben a születésükről írtam. Most arról írok, mi is történt azután. Gabi 2590 g, 50 cm-rel született, Árpi 2550 g, 49 cm-rel. A zárójelentés szerint 17:37 kor volt a születés, és a lényeget majdnem kihagytam. Mindez 2018. december 12-én történt.  Gábor akkor ért be a kórházba, amikor a babák már a NIC en voltak. Innentől már kevésbé részletesen írok az eseményekről, illetve olyan részletességgel, amennyire fontosnak érzem. Felkerültem a császár utáni őrzőbe. Tök jó fejek voltak, vagy lehet csak szerencsém volt, hogy este szültem, így nem kellett 6 óra leteltével felkelnem.Délelőtt 10 körül kísértek vissza a terhes osztályra. Csütörtöktől vasárnapig minden látogatási időben bementünk Gáborral a babákhoz. Csütörtökön és pénteken Gábor ugye az esti látogatásra jött csak munka után. Gabi és Árpi szombatra már átkerült a PIC re. Szombaton Gabit ki lehetett venni az inkubátorból pár percre. Írtam anyák napján a babáknak egy verset abból idéznék pár sort. 

"Az Édesanyám rózsafáját
akartam énekelni neked.
Gabi, de választottam
egy másik éneket.

A meghatódottságot
tovább már nem bírtam,
a zöld szájmaszk alatt
néhány percig sírtam.

A Ha én rózsa volnék
lett a közös énekünk
megszépítettem kisfiam
életeddel az életünk.

Ez december közepén volt, 
hideg volt és hó volt,
mert az ölemben voltál
minden olyan jó volt. "

Hétfőn elengedtek minket. Illetve a Kistarcsa kórházba mentünk át az ikrekkel. Mikor megjött a mentő siettem, hogy én is tudjak menni a gyerekekkel együtt. A cuccaimat Gábor hozta át egyik kórházból a másikba. A kistarcsai kórházban vasárnapig voltunk. Ezalatt megtanítottak gondozni a babákat. Vasárnap, még a másik kórházban indult meg a tejtermelésem valamelyest, de nagyon keveset szoptattam az ikreket. A kórházban csak egyszer szoptattam Gabit. A többi alkalommal fejtem tejet a babáknak, amennyit tudtam, de többnyire tápszert kaptak. A kórházban megtanítottak cumiból etetni a babákat, pelenkázni, öltöztetni és beszélni a babákhoz. Az utolsót kicsit jobban kifejtem. Dr. Rónaszéki Ágoston, a koraszülött osztály vezetője mondta, hogy nemcsak etetni és pelenkázni kell az ikreket, hanem néha beszélni is kell hozzájuk. Fölöslegesnek tűnhet így első olvasásra beszélni egy babához, de sokat énekeltem és beszéltem hozzájuk és elég hamar kezdtek gőgicsélni. Így utólag nagyon örülök, hogy a csecsemős nővérek megtanítottak, hogyan kell gondozni egy koraszülöttet illetve kettőt még ha akkor abban a helyzetben elviselhetetlenül nehéz volt még egy hetet kórházban lennem. 

A hazamenetel

Árpi és Gabi sok szempontból ajándék babák, többek között azért is, mert Karácsonykor engedtek minket haza. A kórházban a liftes néni mondta, hogy hazahozta őket nekünk a Jézuska. Egészen február elejéig velünk lakott anyukám. Hogy segítsen gondozni a babákat. Rengeteget segített anya igazából anélkül, hogy erőszakosan avatkozott volna bele a gyereknevelésbe. Ezt nagyon szeretem benne, hogy nem tukmál ránk kéretlen dolgokat, és ha segítséget kérünk akkor segít. 

December 27-én volt nálunk a gyerekorvos: Csányi Róbert, és egy helyettes védőnő. Mondták, hogy jól fejlődik a babák mozgása, csak még elég vékonyak. A mi védőnőnk, Kántor Zsuzsanna a következő héten jött. Ő emberileg, és szakmailag is nagyon jó, ezért hálás vagyok Istennek, hogy ő lett a védőnőnk. Kiderült, hogy Rónaszéki Ágoston és Csányi Róbert ismerik egymást. '89-ben együtt dolgoztak az egyes női klinikán, a koraszülött osztályon. 

Orvosozás a köbön

A kórházból való hazajövetel után nem sokkal belázasodtam. Illetve egész pontosan Szilveszterkor. Elég sokat mondtam a szobatársaimnak, hogy a nővérkékkel fogok Szilveszterezni, de amikor kikerültem a kórházból már elengedtem ezt a dolgot. Ez volt, hogy december 31- én este 38 fokos lázam lett. Meg előtte nap közben nagyon fájt a derekam, sokkal jobban, mint az előtte levő napokban. A láz miatt bementünk valamikor éjjel az ügyeletre Gáborral. Onnan pedig továbbküldtek a klinikára. Amíg mi kórházaztunk anyukám vigyázott a fiúkra. A klinikán, mivel a portán nem találtunk senkit, és nem tudtuk hova kell menni, felmentünk a nővér szobába. Melinda nővér, az ügyeletes mondta, hogy menjünk a szülőszobába. Lementünk és ott mondták, hogy várjunk a folyóson. Géczi Mihály doktor úr jött végül és ő meg két másik orvos vizsgáltak. Kiderült, hogy valamiféle húgyúti gyulladásom volt. Ennek a betegségnek a hatására még az a kevés tejem is elment, ami volt. Így végleg tápszeresek lettek a babák. 

 Egészen a legutóbbi oltásig ez volt, hogy havonta kaptak szurit az ikrek. Mindketten felnőtteket megszégyenítően fegyelmezettek a szurik alatt. Főleg Árpi, ő kétszer is volt, hogy csak a második szúrásnál sírt. 

Az első két hónapban nagyon hasfájósak voltak. Nem is emlékszem, mikor kezdtük adni nekik az Espumisant. Na az hozott némi enyhülést. Így volt, hogy még éjjel is 3-4 óránként keltek. Eleinte még így volt, hogy egy szobában aludtunk a gyerekekkel, akik közös kiságyban voltak és anyukám aludt a másik szobában. Mindig ez volt, hogy rengeteget sírtak és buktak evések után. Főleg Gabi, Árpi kicsit jobban viselte. Hú nagyon nehéz és egyben szép időszak volt ez. Nagyjából párhuzamosan történt ez, hogy elmúlt ez a nagyon intenzív hasfájásuk, és hogy átaludták az éjszakákat. Pont mire először hallottam Dénes Ivettről, és a sírni hagyás nélküli, önálló alvás tanításról, addigra többé kevésbé megoldódott magától a helyzet.

Kibontakozás

Már egészen születésüktől fogva kezd kialakulni a személyiségük. Hiába ikrek, amellett, hogy nem egyformák külsőre sem, a jellemük is teljesen különböző. Gabi elég zárkózott, és ingerlékeny. Otthon, nyugodt körülmények között viszont sokat gőgicsél. Igazi kis introvertált. Elég hamar felfedezte a kezét és azóta is szereti fogdosni a játékokat. Meg nagyon kis szégyenlősen mosolyog. Árpi nagyon vidám baba. Szeret közösségben lenni. Szereti a pörgést. Úgyhogy ég és föld, ami mindkettőjükre igaz, hogy nagyon szeretetre méltóak, kis puszi mágnesek. 

vers nevelés élménybeszámoló babák

2019\06\04

Kórusok Éjszakája 2019

Csíkszereda helyett Csíkszerda

Június 1-én volt a 7. Kórusok Éjszakája. Mi is voltunk itt Gáborral, Gabival és Árpival. Eredetileg Erdélybe szerettünk volna menni, a pápa látogatásra, sokáig úgy volt, hogy oda megyünk. Ezért már lemondtam róla, hogy idén el tudjunk jönni ide. Csak minél közelebb volt az esemény annál több probléma merült fel azzal kapcsolatban. Szomorú is vagyok emiatt, de így utólag nagyon örülök, hogy így alakult. Kifejtem kicsit hosszabban is, hogy miért:

Délután négykor kezdődött a Kórusok Éjszakája az éneklő kerttel. Ez a Nemzeti Múzeum udvarában volt. Itt mutatkoztak be a kórusok. Eléggé a végén voltunk a tömegnek, ezért ebből sajnos elég keveset hallottunk. Azért valamennyit hallottunk belőle, ezért ráhangolódásnak mindenképp jó volt.

Csíkkids

Elsőként a Csíkszerda gyerekkórusát, avagy a Csíkkidset hallgattuk meg. Ebbe a kórusba úgy tudom, hogy a felnőtt Csíkszerdások kisgyerekei járnak. Amire emlékszem a koncertjükből az a Tüzed Uram Jézus dallamára énekeltek valamit, valami számomra ismeretlen nyelven. Énekelték a Kiskacsa fürdiket, és azt is, amire szoktuk néha altatni a babákat: Szép csillagos az ég.

Nemzeti Múzeum belső udvara

Most, amikor néztem a műsorfüzetet az volt az egyik végül is legfontosabb szempont, hogy azt a helyszínt válasszuk ki, ahol a legjobbnak ígérkezik a program. Fénykoromban, a korábbi Kórusok Éjszakáin mindig csak a kórusokat néztem, hogy melyiket hallgatnám meg szívesen, attól függetlenül mennyire vannak messze egymástól a különböző helyszínek. Csak így ikerbabákkal már nehézkesebb közlekedni. A Nemzeti Múzeum belső udvarára gondoltam, hogy az jó lesz nekünk.

Vox Humana

A második kórus,akiket hallgattunk a Vox Humana Énekkar volt. Ők németül, és angolul énekeltek. Németül a vidám énekek voltak, angolul pedig nyugodtabbak. Ide hozzáfűznék egy érdekességet, vagy inkább tévhitet. Sokszor használjuk a komoly zenét és a klasszikus zenét egymás szinonimájaként. Pedig attól, hogy egy zene klasszikus még lehet, vidám és játékos is. A koncert vége felé elkezdtek türelmetlenek lenni a babák, ezért Gábor kicsit kivitte őket. 

Csíkhétfő-Csíkcsütörtök

Következőként a Miserere című kórusművet hallgattuk meg a Csíkhétfő és Csíkcsütörtök előadásában. Most is ugyan az volt a nehézség, mint a Hold gyermeke közben, hogy majdnem végig ezen görcsöltem, hogy ne sírjanak a babák. Amennyire oda tudtam rá figyelni nagyon szép volt. 

Új Advent Kórus

Jó ötlet volt ezt a helyszínt választani, a Nemzeti Múzeumot. Az Új Advent Kórustársaság volt a harmadik, akiket itt hallgattunk meg. Elég hasonló a szellemiségünk ezzel a kórussal. Tetszett, hogy nem csak énekeltek, hanem beszéltek is a koncertjük alatt. Csak itt már végképp ez volt, hogy türelmetlen lett Gabi, kicsit gőgicsélt, meg elkezdett sírni, ezért egy csomót sétáltunk vele. Mikor vége lett az előadásnak, kicsit pihentünk. Vettünk otthonra kenyeret. Kerestünk egy helyet, ahol Gábor, én és az ikrek is ehetnek. Ugyanis itt volt egy nagyobb szünet.

Jézus Szíve templom

Ide csak késve értünk ide a szünet utáni első előadásra. Az Argenteus Hangműhely énekelt ekkor. Valamilyen klasszikus zenét énekeltek. Igazából azért jöttünk ide, a Jézus Szíve templomba, mert a terhességem utolsó két hónapjában ide jártam misére. Két hónapig voltam az egyes női klinikán a terhesség alatt. Szerettem volna megmutatni a gyerekeknek, hol voltak pocaklakóként vasárnap délelőttönként. 

Elég nehezen tudtam ott hagyni a Kórusok Éjszakáját, ezért még meghallgattuk a Cantate Városi Vegyeskart. Nagyon szeretem a középkori zenét, segít az elmélyülésben. Gáborral eléggé megkedveltük a középkor világát, most hogy újra nézzük a Trónok harcát. Mikor megismerkedtünk akkor is csomó ilyesmi sorozatot néztünk: Tudorok, Merlin, Vikingek, ilyesmiket. 

Szerintem ez a Kórusok Éjszakája is ugyan olyan jóra sikerült, mint a többi. Jó volt az összhatás. Érződött, hogy sokat dolgoztak vele. Vittünk egy emléket is, mármint vettünk egy bögrét hazafelé menet. Amin ez áll: Singing is my superpower (az éneklés a szuper erőm ).


közösség élménybeszámoló kórus babák Csíkszerda

süti beállítások módosítása