Úgy fent, mint lent

2016\07\31

Emmausz ház II. rész

Szentlélek szeminárium

Folytatva az előző Emmausz házas gondolatmenetet. Közvetlenül a Gyógyító szeminárium után voltam a Szentlélek szemináriumon. Ide már Takács Petivel együtt mentem. Ez is 9 hetes volt. Ott ezek voltak a fejezet címek:

1. hét : Én a szomjazónak ingyen adok az élő vizek forrásából.
2.hét: Isten, mint édesapa, és mint édesanya egészen személyesen szeret.
3. hét: Jézus megment és szabaddá tesz.

4. hét: Jézus a te életednek Ura.

5. hét: Jézus meghív téged, hogy tanítványa legyél.
6. hét: Jézus elküldi neked Szentlelkét.
7. hét: A Szentlélek adományokat és kegyelmeket ad neked.

8. hét: a Szentlélek Krisztus testébe kapcsol.
9. hét: Jézus lelke képessé tesz arra, hogy gyümölcsöt hozz.

A második héten volt egy rész, ami különösen tetszett. Most megkérlek valamire. Helyettesítsd be a nevedet Jákob vagy Izrael helyére, és hallgasd, amit Isten egészen személyesen mond Neked.
Ézsaiás 43, 1-5: " Most hát ezt mondja az Úr, a teremtőd, Jákob, az alkotód Izrael: Ne félj, mert megváltottalak; neveden szólítottalak: az enyém vagy. Ha tengereken kelsz át, veled leszek, és ha folyókon, nem borítanak el; ha tűzön kell átmenned, nem égsz meg, és a láng nem perzsel meg. Mert én, az Úr vagyok, a te Istened, Izrael szentje, a Megváltód. Váltságodul odaadom Egyiptomot, Kust és Serbát cserébe érted. Mert drága vagy a szememben, mert becses vagy nekem és szeretlek. Embereket adok oda érted, és nemzeteket életedért. Ne félj hát, mert veled vagyok! Napkeletről idehozom nemzetségedet, és összegyűjtelek napnyugatról."

Hétfőnként voltak az alkalmak. Hasonlóan a Gyógyító szemináriumhoz itt is volt minden napra elmélkedés a
z Élet a Lélekben című könyvben. Az alkalmak előadással kezdődtek és kiscsoportos beszélgetéssel folytatódtak és záródtak le. A szeminárium alatt voltam én is és a többiek is életgyónáson. Farkas Laci atyánál gyóntam. Azután a 6. héten volt az úgynevezett Szentlélek kiárasztás. Mindenkinek mondtak róla valamit, hogy a Szentlélek milyen ajándékát kapta meg. Amiket kaptam: erő, bölcsesség, vidámság, és végtelenül érzékeny szív. Itt is ez volt, hogy kézrátétellel imádkoztak értünk.

 

 Ha sikerült kedvet adnom a Gyógyító vagy a Szentlélek szemináriumhoz, akkor szeretném figyelmedbe ajánlani, hogy októberben indulnak új szemináriumok. Ha szeretnél jelentkezni, itt tudod megnézni az elérhetőségeket.

Van egy versem, ami tartalmilag nagyon illik ide, mégha ezt a szemináriumok előtt írtam is. Aminek nagyon örülök, hogy ez is benne volt az
Olvasóban.

 


Megváltottalak

Úgy szerettelek,
hogy meghaltam helyetted,
most már csak ez számít
nem a saját tetted.


Ha élni szeretnél,
úgy kövess engem, hisz,
ami nem tőlem van
az a halálba visz.

Az Atya, a Fiú
és a Szentlélek
nevében vezetlek,
és szentté teszlek téged.

Ha követni akarsz,
akkor arra kérlek,
vizsgáld meg a szíved,
és őszintén térj meg.

És kezdj el még ma
egy új és szent életet
s már itt elkezdődik
az örök életed.

Engedj be szívedbe
és onnan hagyj engem
a vágyaidon át
életed vezetnem.

Én élek majd benned
és nem te élsz többé
halálodon is túl
örökkön örökké.

Megáldalak téged
és elküldelek
hirdesd az igémet
én ott leszek veled.

Feláldoztam magam
érted, szeretettel,
akármerre is jársz
ezt sose feledd el!

közösség vers

2016\07\31

Emmausz ház I. rész

Gyógyító szeminárium

Szeretném neked bemutatni az Emmausz Közösséget. Helyileg Zuglóban, a Thököly út 120 alatt van és ez a Katolikus Karizmatikus Megújulás nevű mozgalom egyik közössége. Most nem erről a mozgalomról szeretnék írni, ezért, ha jobban érdekel, mi ez, kérlek nézd meg a honlapját. Az Emmausz Közösségről először Szabinától hallottam. Ő mondta, hogy az egyik ismerőse Major Peti volt egy gyógyító lelkigyakorlaton. Már a gyógyító szó hallatán szinte gondolkodás nélkül vágtam bele ebbe az egészbe. Petivel beszélgettünk erről a lelkigyakorlatról. Aztán kiderült, hogy Kistarcsáról is volt ott valaki, Klári néni. Megkérdeztem tehát Klári nénitől is, hogy mi ez. Aztán írtam egy emailt Katona István atyának, aki ennek a közösségnek a vezetője. Majd elmentem az Emmausz házba, megbeszélni ezt, hogy érdemes e rá mennem, vagy sem. Erre jutottunk, hogy érdemes. Ezzel együtt, hogy a jelentkezők többsége először egy másik lelkigyakorlaton, a Szentlélek szemináriumon vesz részt.


2012-ben kezdtem a gyógyító szemináriumot. 9 hétig tartott. Szerda esténként volt. Így néztek ki az egyes alkalmak. Volt egy bevezető előadás, amit István atya tartott. Aztán kiscsoportos beszélgetés következett. Mindenki elmondta, hogyan kapcsolódik az életéhez a heti téma, milyen lelki sebei vannak. Mindig kézrátétellel imádkozott értünk a csoportvezető. Szabóky Örs csoportjába voltam. 10 témakört jártunk végig.

1. hét: A belső gyógyulás forrása Isten szeretete.
2. hét: Énképünk sérülésének gyógyítása.

3. hét: A testi fájdalom lelki gyökereinek gyógyítása és Az elutasítás sebeinek gyógyítása (e két téma összevonása által volt 9 hét)

4. hét: A félelem sebeinek gyógyítása
5. hét: Az önvád és bűntudat sebeinek gyógyítása

6. hét: A harag sebeinek gyógyítása
7. hét: Szabadulás a gonosz lelkektől
8. hét: A szeretethiány sebeinek gyógyítása
9. hét: Istenképünk sérülésének gyógyítása.

Nem csak a szerdai alkalmakkor volt dolgunk a témakörökkel, hanem a Gyógyító lelkigyakorlat című könyv egyes fejezeteihez a hét minden napjára van egy- egy elmélkedés. Erről az egészről mint majdnem mindenről, erről is naplót vezettem. Minden reggel az Óbudai Egyetemre menet a HÉV-en, metrón és buszon átelmélkedtem és imádkoztam az aznapi részt. Volt egy nagyon nagyon emlékezetes alkalom. Amikor a félelemről volt szó, azon a szerdán az igazolványaimat bérletestül otthon hagytam, ez az Örsön a metrónál derült ki, és a Batthyány téren meg is állítottak miatta. Végül is tovább engedtek ott is. Mindenesetre az egész napomat végig stresszeltem és ezáltal végig is imádkoztam, hogy nehogy újabb problémák adódjanak belőle. Főleg, úgy hogy egyből a suliból mentem oda és párszor átszálltam a Bécsi úttól a Thököly útig. Mire odaértem sikerült kellően ráhangolódnom a témára. Illetve már az énképes témánál éreztem, hogy ez az egész nagyon nekem szól. Ami azóta is problémát jelent, de legalább megtudtam hogy van vele problémám a nőiesség, kövérség és az, hogy túl nagy nyomot hagyott bennem, amikor hülyének szólítottak kisebb koromban. Amiket felismertem ez által a folyamat által: felelős vagyok érte, követem-e a szüleimtől átvett mintákat, van mit dolgoznom még az Istenképemmel, és a félelmeimet. Írtam a kistarcsai katolikus újságba, az Olvasóba egy cikket erről az egészről. A szeminárium vége felé jöttünk újra össze Takács Petivel, mert vele korábban is a középiskola alatt is jártam. Eredetileg egybe szerettem volna bemutatni az Emmausz Közösséget, csak hát jól sejtem: Egyhuzamban nem olvasnál el még egyszer ennyit? Tehát hamarosan folytatása következik.

közösség könyv Istenkép

2016\07\30

Választás

Ezt a verset egy szakítás után írtam, 2012-ben. Akkoriban nagyon sokszor volt pánik rohamom. Ezek alatt a rohamok alatt nehezen kaptam levegőt, és nagyon mély halálfélelmem volt. Ebben az időszakban, és ebben a zaklatott lelki állapotban láttam ráadásul egy videót. Illetve kettőt: Halálközeli élmény- kárhozat? 1. rész, és 2. rész. Amikor rosszul éreztem magamat, akkor mindig ezt az éneket énekeltem: "Nekem nincs más rajtad kívül Jézus, életem forrása vagy. Kézzel lábbal szívvel szájjal dicsérlek Uram." Attól valamelyest lenyugodtam. Nagyon távolinak és majdhogynem vérszomjasnak éreztem Istent. Mindig görcsösen el akartam kerülni a büntetést és a pokolt. Az meg csak hatványozta a szorongásom, amikor ezt mondták:  "Isten veled van". Ez még jobban megrémített, hogy már megint, ezt nézi mit rontok el. Igen, most is?! Ez nagyjából be is zárt egy ördögi kört. Több okból adódón lett jobb az Istenképem. Egyrészt, hogy leírtam ezt a Választás című verset. Másrészt, hogy Mártival beszélgettünk egy nagyot,mert nemcsak megírtam, hanem a Galgás levelező listára is leírtam a verset. A másik dolog, ami által egyáltalán felmerült, hogy beteges az Istenképem, hogy jártam egy gyógyító lelkigyakorlatra. (A következő bejegyzés erről fog szólni. ) Most még ne szaladjunk ennyire, hanem jöjjön aminek jönnie kell:

Választás

Mikor néha a halálomra gondolok
elönti lelkem a félelem,
vajon a mennybe vagy a pokolba fogok
jutni vagy pedig mi lesz velem.

Volt, hogy úgy éreztem, most már itt a vég,
nem tudtam gondolni már másra,
hogy egy utolsó esélyt had kaphassak még
egy szívből jövő megbánásra.

Néha próbáltam elhitetni Istennel,
hogy ez nem az, aminek tűnik,
pedig tudtam ő tisztában van mindennel
kis hibától halálos bűnig.

Vágyom arra, hogy minél több mindent tegyek
Istenért és egyre nagyobb teret
engedjek neki, és ne csak azzal legyek
kedves, aki engem is szeret.

Belátom már, hogy eddig rosszul éltem,
hogy ami a valódi kincsem
nem ismertem fel, és olyantól féltem,
ami nem örök, szinte nincsen.

Egyszer Jézus ajándékára gondoltam
és nagyon fájt, de a sírásban
valami meggátolt, talán leblokkoltam,
ez nem átadható írásban.

Jézus az életem része akar lenni,
ehhez kell az én választásom
is, hogy be tudjam ezt minden nap ismerni,
tényleg nincs rajta kívül másom.

Most így gondolom, hogy ő az első persze,
erről nem egyszer kell döntenem,
hanem napról napra, akár percről percre,
hogy ez tényleg őszinte legyen.

Nem így szól a kérdés, hogy hová szeretnék
jutni a mennybe vagy a pokolba,
hanem, tudok-e akkor is szeretni még,
ha ezt semmi sem indokolja.

Hogy legyen választási alapod, vagy valamiféle viszonyítási pont, leírom újra azt a verset, amivel a blogot kezdtem.

 

Mennyország

Mint szarvas hűs patakra, úgy vágyik a mennyre lelkem,
Egy-egy részét viszont érzem már megleltem.
Nyugalomra vágyom, és hogy ne legyen többé félelem,
Odatart, abban bízom, a menny felé az életem.
Remélem, hogy ott lesz majd az utam vége,
Szeretet vár ott, hű barátok és béke.
Állandóan világos lesz, mert Isten lesz a Nap.
Gazdag lesz koldus lelkem, és örök hajlékot kap.

 




 

 

vers Istenkép

2016\07\29

A kezelés

Sokat gondolkodtam rajta, hogy írjak e erről a filmről, vagy egyáltalán erről a témáról. Arra jutottam írok, csak hozzáfűznék még pár dolgot. Csak akkor olvasd el, ha elmúltál 18 éves. A kezelés ugyanis többek között a szexualitásról szól. Kezdjük ezzel, hogy nekem mi a véleményem róla. Összességében elég visszafogott vagyok és voltam mindig is a szexualitás terén. Nálam mindig is lelki élményt,avagy hát volt, hogy lelki kudarcot jelentett. És nagyon mély kötődést eredményezett. Az érzelmi oldala volt fontos nekem. Van előnye is, hogy testi szempontból gátlásos vagyok és voltam. Többek között emiatt tanultam meg verset írni. Rájöttem, hogy a nemi vágy által felszabaduló energiát erre is fel lehet használni, vagy így is ki lehet fejezni a szenvedélyességemet. Mutatok neked egy szerelmes verset, azt inkább nem mondom meg kinek írtam. Ezáltal a címet ki is hagyom.


Nincs a világon még egy
olyan gyönyörű szem,
mint a tiéd, és nem
ragyog úgy senkié sem.

Sokat gondolok Rád,
az arcodra főleg,
várom, hogy lássalak hát,
mert felvidulok tőled.

Mosolyod ad nekem reményt,
csodásabb, mint egy álom,
írhatnék róla regényt,
inkább szívembe zárom.

Megnyugtat a nyugalmad,
emléke bennem él még,
ez ad önuralmat,
ha valamitől félnék.

A hangod is megnyugtató,
eszembe jut sokszor
a tiédhez hasonló,
kedves hangokról.

Szeretlek Téged és nekem
nincsen most másik cél,
csak, hogy amikor lehet,
akkor velem legyél.



Amit még mondanék neked erről. Van egy keresztény szexuálpszichológus, Portik- Bakai Melinda aki tökéletesen összefoglalta, hogy mit érdemes tudni a szexről. Kérlek, hogy nézd meg ezt a VIDEÓT. Erről szól, hogy valójában mindenki intimitásra vágyik, csak a megvalósítás, vagy a vágy beteljesítése félrecsúszik itt, ott, amott. Beszél még a tisztaságról is. Hogy fontos megtanulni beszélgetni a társunkkal. Arról is, hogy más az a szex, amit bárkitől bármelyik este megkaphatsz és az, amit az életed párjától kapsz. Ezt tudom csak javasolni, hogy nézd meg.  

Ezek után miről szól pontosan A kezelés. Egy Mark O' Brian nevű úriember egy betegség következtében gyerekkora óta egy vastüdőben tengeti napjait. Íróként dolgozik. Egy nap szerelmes lesz az egyik ápolójába, akit feleségül is kér, csakhogy elutasítja őt. Időközben Mark összebarátkozik az új, helyi plébánossal, akivel mélyebbnél mélyebb beszélgetéseket folytatnak róla, hogyan tudná immár 38 évesen Mark elkezdeni a szexuális életét. Végül egy elég sajátos döntésre jutnak. Mark felkeres egy szexterapeutát. Mikor rájöttem, és egyben sokkot is kaptam tőle, hogy lévén igaz történeten alapul a film, van ilyen hogy szexterapeuta. A terapeuta Cheryl és Mark belekezdenek tehát a kezelésbe. A vártnál sokkal bensőségesebb kapcsolat alakul ki kettejük között. Eleinte sokat hezitáltam rajta, hogy bűn e megnézni ezt a filmet, vagy sem. Végül arra jöttem rá, hogy az lett volna bűn, ha nem nézem meg. A film egyik felét végig sírtam, a másik felét végignevettem nagyon kevés átmenet volt a kettő között. Ez a végkövetkeztetésem, hogy egy nagyon megható és emberi történetről van itt szó. Sőt olvasd csak el azt a verset, amit Mark írt Cherylnek.




Szerelmes vers egy nem konkrét személyhez

Hagyd, hogy szavaim elérjenek,
mert kezem csak lóg, mint üres kesztyű.
Hagyd, hogy szavaim simogassanak,
beletúrjanak a hajadba, cirógassák a hasad.
Mert kezem, mely könnyed és szárnyaló,
mint egy tégla, nem hallgat rám,
és legapróbb vágyaimnak is makacsul ellenszegül.
Hagyd, hogy szavaim fáklyavivőként eljussanak hozzád,
és ha kész vagy befogadni őket,
érezni fogod, ahogy átölelnek belül.

 

 

vers film tabu intimitás

2016\07\27

Kistarcsai Egyházközség

Elég sok mindenről írtam már ebben a blogban. Mégis hiányérzetem van és rá is jöttem miért. Még nem írtam Kistarcsa Egyházközségéről. Az egyik ok amiért most írok, és ami eléggé meglepett, hogy most vasárnap misézik itt utoljára Somlai József atya. Már előre látom, hogy hiányozni fog. Kiskoromban féltem tőle, vagy talán még most is, mert elég szigorú volt szerintem. Mindenesetre nagyon sok esemény kötődik hozzá az életemből. Illetve nem csak hozzá, hanem a kistarcsai Egyházközséghez.

A kistarcsai református templomJöjjenek a kezdetek, hogyan kezdődött a hívő életem, vagy pályafutásom. Eleinte nem is a katolikus vallással, hanem a reformátussal kezdtem megismerkedni. Oviskoromban a bátyám és én minden vasárnap jártunk a vasárnapi iskolába anyukámmal. Mivel anyukám református. Rengeteg ószövetségi történetet ismertünk meg, gyerekeknek szóló formában. Most valamiért először a Noé bárkája, másodjára pedig a Dávid és Góliát ugrik be.


Mikor iskolába mentem, akkor kezdtem apukámmal a katolikus templomba járni. Úgy emlékszem már elsőben jártam hittanra, Csermely Zsuzsa nénihez. Nem is tudom mikortól volt ez a pecsételős füzet, amit mindig a sekrestyébe vittünk. Még valamikor alsó tagozatban, azt hiszem harmadikban voltam elsőáldozó. Akkoriban nagyon lelkes voltam. Szerettem áldozni és gyónni is. Csak egy idő után brutálisan eltorzult a lelkiismeretem, kezdett halálfélelmem lenni főleg az áldozástól. Gondolom ez valamiféle kísértés, és nehezen tudom kezelni. Ezt semmiképp sem ezért írtam, hogy te old meg, vagy bármit is mondj erre.

Felső tagozatban Huszka Ildikó nénihez és Somlai József atyához jártam hittanra. Aztán voltam bérmálkozó is. Ennek a bérmálásnak nem rögtön hanem később éreztem a hatását. Elég vicces volt, hogyan választottam nevet a bérmálkozáshoz. Akkoriban apukám munkahelyén voltam nyári munkán, és az egyik néninek folyton ezt mondták: normális Margit. Így választottam Árpád-házi Szent Margitot. Mert főleg akkoriban nem ismertem a szentek életét, sőt még a nevüket sem nagyon tudtam. Utólag így látom ezt is, még ha elég sajátos módon döntöttem, illik a szellemiségemhez és lelkiségemhez Szent Margit, vagy én illek az övéhez.

Bérmálkozás után még jobban kiestem az Egyházközség életéből, egy darabig jártam erre a "akik nem tudnak az iskolájukban hittant tanulni" foglalkozásra. Aztán elkezdtem a Szabad Evangéliumi Gyülekezet ifjúsági hittanára járni. Ami az Istenkapcsolatom alakulását tekintve azért volt a lehető legjobb, mert ott is és szerintem az összes protestáns vallásban sokkal egyszerűbben fogalmaznak Istenről. A katolikus vallásban ez zavart, hiába jártam hittanra nem értettem a lényeget, ez nem hiszem, hogy a vallás hibája, vagy bármelyik hittan tanáromé, vagy József atyáé. Egyszerűen csak megtörtént. A Galgamenti Nagyboldogasszony Közösségnek köszönhetően kezdtem el megérteni egy csomó elemét a katolikusságnak. Most jutottam el oda, hogy a hitünk tele van titkokkal, amiről jó, ha tudunk és értünk valamit, mégsem gondolom azt hogy pontosan értenünk kell mindent. Sok mindenre nincs pontos válasz. Szinte ez az egész blog erről szól. A legtöbb dolgot akkor fogjuk megtudni, mikor színről színre látjuk Istent.

Volt egy időszak, amikor elég jól sikerült bekapcsolódnom a plébániai közösségi életbe. Amit a Kovászolónak köszönhetek( hogy lehet, hogy még erről sem írtam?!). Az egyik nagyböjt végén voltam egy fáklyás keresztúton és ott beszélgettünk erről a közösség vezetésről Méhes Zsuzsa nénivel. Nem emlékszem pontosan mit, mindenesetre az lett az eredménye, hogy Petivel az öcsémmel és Takács Petivel lejártunk péntekenként a plébániára, és ott mindenfélét játszottunk, akik ott voltak velük. Ez úgy emlékszem addig tartott míg el nem kezdtem intenzíven diák munkázni. Akkoriban részt vettem az adventi vásárokon. Egy ideig segítettem Görbe József atyának a bérmálkozós hittanban (vagy hátráltattam őt, ez megítélés kérdése).

Volt két olyan tábor, amire mindkét öcsémmel Zsoltival és Petivel együtt mentünk. Először Pusztafalun voltunk. Ott a Biblia hegyeiről volt szó. Másodjára pedig Tatán voltunk, ahol a Bibliában levő vizek volt a téma. Mind a kettő nagyon tetszett. Lehet később még írok róla többet is. Most már a vége felé járok a mondandómnak. Volt egy féléves időszak(sajnos vagy szerencsére) amíg a sashalmi templomba jártam. Ugyanis ennyi ideig éltünk együtt Takács Petivel. Utána októberig még polgárilag házasok voltunk, csak nem laktunk együtt. Amikor visszaköltöztem a szüleimhez, a polgári válás után pedig végképp kerültem a templomot, bárkit és bármit, ami a vallással kapcsolatos. Bűntudatból, és hogy ki mit fog szólni hozzá. Majdnem olyan voltam, mint valami vámpír, ők is állandóan menekülnek minden elől, ami a vallást jelképezi. Elég nehéz időszak volt és most is nehéz. A Cursillo segített benne, hogy ne forduljak el Istentől. Illetve abban, hogy elhiggyem Isten nem fordul el tőlem. Amennyire tudok a gyárazás mellett, meg fogom keresni a módját hogy kapcsolódhatnék vissza a közösségi életbe. Ez a bejegyzés jellegéből adódóan elég hosszúra sikeredett. Köszönöm, ha ezzel együtt elolvastad.

közösség Istenkapcsolat

2016\07\26

Így neveld a sárkányodat!

 Ma is néztem mesét a tesóm gyerekeivel Nórival és Ákossal. Illetve van belőle mese és sorozat is. Mielőtt rátérnénk, hogyan neveld a sárkányodat jöjjön egy kis bevezető. Az Így neveld a sárkányodat a vikingek és a sárkányok közötti ellentétet mutatja be. Kik a vikingek? Vikingeknek a skandináv népeket: a dán, norvég és svéd törzseket hívták. Fénykoruk a VIII. és a XI. Század között volt. A viking hajósok jártak először Amerikában(X. század). Több isten hitűek voltak. A skandináv mitológia istenei: Odin az arisztokratikus, Thor a népszerű, Tyr a becsületes, Loki az ármányos, Baldr az áldozat, Njörd a békeszerető, Frey az élveteg, és Freyja a szépséges.

A sárkányok a kínai mitológián kívül, a gonoszt testesítik meg. Különös tekintettel a kereszténységre, ahol egyenesen a bűn jelképe. A sárkányokat ennek okán nagyon sokan ölik meg. A sárkányölők híresebb képviselői: Szent György, Siegfried (Wagner egyik operájában), Sebestyén(magyar népmese). Vajon mit szimbolizálhat ezek után az életünkben a sárkány? Az énünknek azt a részét, amit minden áron ki akarunk irtani. Ahogy a pszichológusok mondanák az árnyékszemélyiségünket. Onnan tudhatod meg, hogy mi tartozik ehhez a részedhez, hogy mi az, amit kritizálsz, vagy nem fogadsz el másokban.


Mi van akkor, ha az árnyékszemélyiségünket nem elpusztítjuk, hanem megszelídítjük? Nos erről szól az
Így neveld a sárkányod! A mese szerint Hibbant- sziget viking lakói időről időre szembe találják magukat a sárkányokkal. Eszerint ítélik meg egymást ott az emberek, ki hány sárkányt és hogyan ölt meg. Főhősünk Hablaty, a törzsfőnök Pléhpofa fia, hiába próbálja meg nem sikerül ilyen módon beilleszkednie a vikingek közé. Ugyanis egyszer sikerül lelőnie egy sárkányt. Mikor azonban megkeresi és megtalálja a sebzett állatot nemhogy életben hagyja, hanem meg is gyógyítja őt, készít neki egy műszárnyvéget. Sőt nevet is ad neki, Fogatlannak hívja őt. Ez egy nagyon jó barátság kezdete lesz, fokozatosan elkezdenek ismerkedni egymással.

A főbb szereplőkkel érdemes nekünk is megismerkednünk. Ki is Hablaty, mi a szerepe? A többi vikinggel ellentétben nagyon vékony, és erőtlen, ugyanakkor jó szívű és bátor. Ezért harcol a mese során, hogy el tudja fogadni, és fogadtatni a saját másságát, és hogyan ismerkedik meg az ismeretlennel. A következő szereplő legyen Astrid. Hablaty szerelme az ideális viking nő. Vakmerő, határozott, és szép. Amikor először találkozik
Fogatlannal kezdi megérteni és kezdi elfogadni Hablatyot. Jöjjön a vikingek példaképe, Pléhpofa. Ő a törzsfőnök. Csupa izom, fonott szakállú, és harcias. A nép bátran hagyatkozhat rá. Hablattyal egymás ellentétei. Végül következzék Fogatlan. Ő egy éjfúria. Egy olyan lény, akiről nem szól a vikingek sárkányhatározója. Ilyen értelemben az ismeretlent jeleníti meg. A történet végére Hablaty megszelídíti őt.

Erről, hogyan nevelhetjük a sárkányunkat írtam korábban is egy bejegyzést. Amit kérdezni szeretnék. Hogyan tudnád elfogadni magadat? Az eddigiek fényében vagy éppen árnyékában hogy tudnád nevelni a sárkányodat?

mese elmélkedés mitológia

2016\07\25

Ágytól asztaltól...

Írhatnék akár ilyen címmel erről is, milyen ágytól asztaltó elválasztva lenni a kifejezés klasszikus értelmébe véve. Azonban most épp az ellenkezőjéről lesz szó. Mi van hogyha függő helyzetbe kerülünk tőlük? Jöjjön tehát egy összefoglaló erről. Dr. Lukács Liza - Ágytól asztaltól... avagy Evészavarok és párkapcsolati problémák.

A változás öt lépése:
1.
Tudatosítjuk a problémát.

2. Felelősségvállalás: ebben érdemes megtalálni az aranyközéputat. Ugyanis két véglete van a dolognak, az egyik az, hogy másokat hibáztatunk, és áldozatnak tartjuk magunkat. A másik véglet, ha túlzott mértékű bűntudatunk van.
3.
Kontroll megszerzése: elhisszük, hogy a probléma megoldása a mi kezünkben van.
4.
Célkitűzések.
5. Maga a
változás.


Ahhoz, hogy sikeresen kigyógyuljunk az evési problémákból
fontos a megfelelő minőségű motiváció. Amit a szerző mondott, miért szeretnének a kliensei fogyni: a legritkább esetben azért, hogy félnek a további biológiai szövődménytől. A leggyakoribb esetben pedig, nagyobb önbizalom, nőnek vagy férfinek érezzék magukat, büszke legyen rájuk a párjuk, bebizonyítsák a környezetüknek, hogy ki ha ők nem, és el tudják magukat fogadni. Amit jó motivációnak mond, ha felismerjük, hogy a súlyprobléma egy tünet, és nem csak önmagában akarunk változtatni, hanem a mögöttes okokon is. Erre jöttem rá Ágota segítségével, aki ezt a könyvet is ajánlotta, elég szorosan függ össze a testalkatom a párkapcsolati problémáimmal(például a válással). Tehát amíg a viselkedési sémáimban és a lelki sebeimben nem lesz gyökeres és tartós változás és gyógyulás addig kövér leszek továbbra is. Ez már látom, hogy elég hosszú és kitartó belső munkát igényel, tehát, ha ezt várnád, hogy rövidesen sovány leszek, akkor csalódást kell okozzak. Nem csak tünetileg, hanem teljes változást szeretnék, ezért olvastam el (újra, másodjára) a további négy fejezetet. Ezt olvashatod az elkövetkezendőekben, milyen kategóriái vannak az evészavaroknak.

Anorexia: ez azzal jár, valaki nem látja milyen sovány, hanem folyamatosan kövérnek érzi magát. Holott már alig van olyan csontja, ami ne látszana ki. Valaki azért lesz anorexiás, hogy így szeretne üzenni a környezetének, hogy figyeljenek rá. Ami nem egy alávaló tett, hanem egy végső kétségbeesésnek a jele. Jellemző rájuk a tökéletességre törekvés, amit a tökéletes testalkattal szeretnének elérni. Ő csak ugye addig szeretne fogyni, míg nem lesz tökéletes a teste. Ami sosem fog bekövetkezni, mert sajnos folyamatosan torzul az, hogyan látja a külsejét. Ami a baj még ezzel a betegséggel, hogy a társasági összejöveteleken többnyire nem fogyókúrás kaják vannak, ezért egyre kevesebb helyre megy, vagy egyre kevesebb meghívást fogad el. Amiért ez a betegség problémát okoz, nem csak a testi szükségletei lesznek kielégítetlenek, hanem a lelki és szociális szükségletei is. Ez egy komoly pszichiátriai betegség, és aki gyógyulni szeretne belőle ő leginkább pszichiáter segítségével tud. Ha teljesebb képet szeretnél róla kapni, akkor ezt a honlapot javasolnám.

Bulimia: ha nemrég ettél vagy most készülsz enni, akkor egyelőre ne olvasd tovább a bejegyzést. Vagy egy az egyben hagyd ki a bulimia részt. Leírnám, hogy mi a hasonlóság az előző bekezdésben levő anorexiával. Az, hogy itt is hánytatja magát az illető az étkezések után. Illetve ennél szélesebb a skála, mert az evés kompenzálásának más módjai is vannak. Például a nagyon intenzív testedzés, a hashajtó, vagy egyéb fogyasztószerek használata. Ezt nem azért mondtam, hogy ötleteket adjak, hanem mert ezek is a tünetegyüttes részei. Amiben különbözik az anorexiától, hogy a bulimiának a szerves részét képzik a falás rohamok. A bulimiának az a veszélye, hogy könnyebb eltitkolni, mert se nagyon nagy fogyással, se hízással nem jár. Amivel viszont jár az a biológiai szövődmények, egyrészt nyilván az emésztőszervrendszer megy tönkre, és a hányás során elvesztett kálium mennyiség miatt szívritmus zavar is előfordulhat. Itt is ez javasolt, hogy ha valaki ebben szenved, akkor jó volna pszichológushoz, vagy pszichiáterhez fordulnia. Ha érintett vagy a témában vagy csak úgy érdekel a dolog, szintén javasolnék egy honlapot.

Túlevéses zavar: felvállalván, hogy ez rám igaz, átváltok az egyes szám harmadik személyből első személyre. Mi az amit evéssel "oldok meg" vagy helyettesítek? Az evés feszültség oldásra, a különböző lelki űrök, és a pszichológiai éhségek (ideiglenes) elmulasztására szolgál. Mik a lelki okai a túlevéses zavarnak?
1. Egyénen belüli tényezők: érzelem kifejezés zavara, konfliktus kerülés, védekezés a szexuális közeledés ellen.

2. Családi okok: korai etetési problémák, ez a mindent meg kell enned, ami a tányérodon van... kezdetű szöveg. Vagy, ha a szeretet az etetéssel akarják kifejezni.
3. Kulturális hatások: az elmúlt tíz évben ezt hittem, hogy ha megfelelek nagyjából a testideálnak, akkor boldog leszek. Mikor kiderült, hogy ugyanúgy rossz volt az életem viszonylag soványan, akkor megszűnt rá a motivációm, hogy fenntartsam, illetve lent tartsam a súlyomat.
Ezért fordultam Ágotához, mert már nagyjából az elejétől fogva nehéz volt a házasságunk Petivel, és hogy segítsen a párkapcsolati gondokban. Ez pedig később derült ki, hogy ez összefügg a túlsúllyal.

Most jöjjön az, hogy a
párkapcsolati és evési problémák hogyan függnek össze? Mind az anorexia, mind a bulimia, mind a túlevéses zavar a származási család működésével, vagy működés képtelenségével függ össze. Mindhárom betegségnél ez van, hogy a családban azt várják el egymástól, hogy a másik olvasson a gondolataik között, ahelyett, hogy kifejeznék az igényeiket. A külvilág felé a harmónia látszatát igyekszenek fenntartani. A családtagoknak nem lehetnek az ilyen családokban titkaik, vagy nem lehet intim szférájuk. Viszont család szinten elhatárolják magukat a külvilágtól. Rosszul kezelik a konfliktusokat. A későbbi párválasztás is és a párkapcsolat rossz működése is ebből ered, hogy rossz mintát viszünk tovább. Mielőtt elkezdtem volna pasizni előtte volt egy olyan hiedelmem, hogy ha lesz barátom, főleg ha el is vesz feleségül, akkor megoldódnak a problémáim. Erre még jóval a házasság előtt rájöttem, hogy hamis vélekedés. Ugyanakkor arra is kezdek rájönni, hogy rajtam kívül is sokan hitték, vagy sokan hiszik ezt. A már vagy még meglévő párkapcsolatban problémát jelenthet, ha az evészavaros fél a másik miatt akar lefogyni, vagy a másik meg akarja őt "menteni". Ami szintén kudarcra ítélt kísérlet, ha a másik fél azt hiszi, hogy a dicséreteivel, meg tudja oldani a társa belső önbecsülési problémáit. Vajon milyen hatással van mégis a párkapcsolat a gyógyulásra? És a gyógyulás a párkapcsolatra? Ha az evészavaros elkezd gyógyulni akkor felszínre törnek az eddig kimondatlan konfliktusok, szükségletek és indulatok. Amik korábban is jelen voltak, csak kimondatlanul. Milyen kimenetelek vannak? 1. eset: a kapcsolat együtt gyógyul az evészavarral. 2. eset: elkezd gyógyulni az evészavaros személy, de a társa nem hajlandó változni, és így lőttek a gyógyulásnak. 3. eset: lőttek a kapcsolatnak, a gyógyulás miatt. 4. eset: szakítanak és az evészavaros sem gyógyul meg.

A pszichológiai éhség hét fajtája:
1. Ingeréhség:
Ez akkor alakul ki, ha valakit nagyon kevés új inger ér. Mindig ugyanazok az emberek, helyzetek, feladatok veszik körül. Ennek a két vezető oka, ha egy anyuka otthon van a kisgyerekével, és a munkahelyi monotónia.
2. Kapcsolat éhség:
Ez azt jelenti, ha valakinek nincs minőségi kapcsolata másokkal. Ez két ördögi kört is bezárhat. Az egyik az, ha valaki fogyókúrázik addig kirekesztődik, kirekeszti magát a közös étkezésekből, és aztán újra egyre többet eszik a kapcsolatéhség csökkentésére. A másik meg, hogy az evészavar fenntarthat totál rosszul működő kapcsolatokat.

3. Elismerés éhség: Úgy alakul ki, ha valaki nem tudja elfogadni az elismeréseket. Vagy el tudná fogadni a dicséretet, azonban folyton csak az "építő jellegű" kritikákat kapja. Aminek következtében megjelenhetnek a jutalom falatok.
4. Szexuális éhség:
Ha valaki túl kövér vagy túl sovány, akkor vagy ő maga nem tartja magát méltónak a szexuális kapcsolatra, vagy a társa nem tartja rá őt méltónak. A másik pedig ha valaki a szexualitás elkerülése érdekében hízik meg.
5. Strukturálási éhség:
Ez abból ered, ha valaki már annyira mások mögé helyezi magát, hogy nincsenek saját céljai. Vagy egyáltalán nincs beosztva a napja, vagy nyilván nem ő osztja be. És így nyilván enni is össze-vissza fog.
6. Cselekvési éhség:
Ez akkor van, ha valaki olyan dolgokkal tölti az életét, ami nem okoz neki kihívást. Fél új dolgokba kezdeni.
7. P
roduktivitási éhség: Ha valakinek stagnál az élete, valamiért nem tud megfelelően gondoskodni önmagáról és ezáltal másokról sem. Nem hoz létre új dolgokat.

Nem akarok nagyon reklámot csinálni ennek a könyvnek. Ha felkeltette az érdeklődésed a téma, vagy szeretnéd megvenni ezt a könyvet, arra az esetre mondom. Ez a könyv
a Napos Oldal bioboltban kapható, Budapest, Jókai u. 7., az Oktogonnál van. Nem akartam újraírni a könyvet, hanem csak igyekeztem minél többet leírni erről. Ha neked is problémád van a testeddel, akkor felismerhesd minél inkább a kiváltó okokat, és továbbgondolva a megoldásokat is. A többi bejegyzéshez képest hosszúra sikeredett, ezért köszönöm, ha elolvastad.

könyv elmélkedés intimitás

süti beállítások módosítása